Najdete nás na       

Devatenáctiletá slečna, která se doslova postavila všem čelem!

 

Terezka se narodila jako naprosto zdravé dítě a nikdy neměla žádné zdravotní problémy. Vlastně do svých jedenácti let žila normální život jako většina jejích vrstevníků. Osudový zlom nastal v roce 2010, kdy lékaři Terezce diagnostikovali vážné onkologické onemocnění. Během chvíle se jí a její rodině ze dne na den radikálně změnil celý život. “Do té doby jsme byli vlastně úplně normální rodina. Dcera chodila do školy a měla své koníčky. Učení ji bavilo, věnovala se angličtině, hrála na flétnu a dokonce se i jako samouk začala učit latinu, protože jejím snem bylo stát se magistrou farmacie” vzpomínají rodiče.

terka vargova terka beh thumpterka vargova Terezka   kraska thump

Pak to přišlo jako blesk z čistého nebe. V roce 2010 lékaři Terezce diagnostikovali nádor na mozku a musela absolvovat velmi náročnou a intenzivní léčbu, která trvala více jak dva roky a během níž doslova bojovala o svůj život. Během léčby Terezka podstoupila dvě složité operace mozku, radioterapii a dva typy chemoterapie. Při druhé operaci poprvé ochrnula na pravou polovinu těla, vznikla tzv. pooperační plegie (úplné ochrnutí). Následovalo ozařování a první chemoterapie. Ta nejenže nezabrala, ale tělo na ni navíc zareagovalo velmi negativně. První chemoterapie měla pro Terezku opravdu fatální účinky a následky a proto musela být ukončena. Terezku poškodila a celkově její zdravotní stav o mnoho zhoršila, protože ještě ve větším rozsahu ochrnula, ale také přestala mluvit, číst, psát, počítat...

Léčba nebyla zrovna jednoduchá, neboť měla mimo jiné i vedlejší účinky, které způsobily vážné poškození CNS. Výsledkem byla mimo jiné těžká pravostranná hemiparéza, poškození zraku, sluchu, afázie. V Motole rodině lékaři oznámili, že už není pomoci a léčbu pro Terezku nemají. Domů si dceru rodiče přinesli v náruči a v hrozném stavu. Druhou chemoterapii – experimentální, absolvovala již v Brně, kam se obrátili o pomoc. Zde lékaři při nástupu řekli, že by se musel stát jedině zázrak! V Terezčině případě se ale stal, protože léčba zabrala a byla úspěšná! Se zmiňovanými následky, dalšími zdravotními problémy a komplikacemi se potýká dodnes. Terezka se ještě neobejde bez vozíku, chybí jí jemná motorika a stále se zdokonaluje.

terka vargova Terka v laznich thumpterka vargova Terka Lazne 2 thump

Terezčiným snem a velkým přáním je tedy moci podstoupit znovu další speciální neurorehabilitaci na Slovensku, která jí téměř jako jediná pomáhá. Ví, že právě díky ní udělá nové pokroky, které opět pomohou zlepšit její celkový zdravotní stav, povedou k větší samostatnosti, a i v neposlední řadě jí umožní postupně se navracet a začleňovat do normálního života a mezi své vrstevníky. Terezka je veliká bojovnice, která si váží života, dokáže se radovat z maličkostí a i přesto, že má sama dost vážné zdravotní problémy, chce ukázat, dodat sílu, energii a motivovat ostatní lidi, kteří se setkali s onkologickým nebo jiným vážným onemocněním. O tom svědčí i to, že se vrátila k hudbě, jež milovala. Jen flétnu nahradil klavír, na který se učí hrát jednou rukou.

Pojďme zabojovat proti osudu společně a postavit se mu čelem! Možnost máš na 360tce 3. 2. v Liberci a 14. 4. v Praze, kde část startovného putuje na Terezčinu léčbu. Na místě bude i speciální kasička, kam může vhodit každý a podpořit tak sbírku, abychom vybrali co nejvíce.