Najdete nás na       

Kluk, který to natřel všem dospělákům

Kryštof Vaněk je ve sportovních kruzích známý jako 11letá hvězda 360tky. Předběhl na trati mnoho dospělých, včetně vlastního otce. Zjišťovali jsme, jak se taková dětská celebrita rodí, a vyzpovídali rodinu Vaňkových.

KrystofVanek 360tka thumpJak jste se k závodění dostali?

Různé překážkové běhy absolvujeme již od roku 2012, kdy se ve Valčianské dolině běžel první Spartan race a od té doby nás to nějak chytlo. Ještě před tím jsme se však účastnili různých rodinných běhů, např. Dvě míle s úsměvem.

Kdy jste poprvé slyšeli o 360tce?

S Nikolou (Nikola Bartáková, zakladatelka závodu) jsme se poprvé setkali v Liberci, na závodech Spartan race, které Kryštof oficiálně fotil. Další spolupráce šla ruku v ruce. Proto nám neunikla ani první 360tka, která se konala v Praze. Tam Kryštof fotil dospělý závod a dětský běžel.

KrystofVanek IMG 6633 thumpKryštofovi je teprve 11let, doběhl 2. na 360tce v Praze, porazil mnoho dospělých. Kde se v něm takový výkon bere?

Dětské závody několikrát vyhrál a ztrácel motivaci. Proto jsme zkusili domluvit s Nikolou, zda by mohl běžet závod dospělých. Největší motivací pro něj byla možnost bojovat o stejnou trofej, kterou se mohou pochlubit ti nejlepší OCR běžci u nás, Jakub Podzimek nebo Jiří Vacík. Svou vstřícností a přístupem Kryštofa nejvíce zaujal Martin Svoboda ze Spartan Gymu.

Jste očividně sportovně zaměřená rodina. Trénujete doma, nebo jakou má vůbec Kryštof sportovní průpravu?

Trénink volíme více méně pocitově. Často se tak stává, že si Kryštof sám sestaví vlastní překážky a trasy, na kterých se pak předhání a měří síly se svou sestrou. Sportem žije celá rodina, každý dle svých možností (kolo, plavání, brusle). S tátou chodí několikrát týdně běhat. Na těchto výbězích bylo čím dál zřetelnější, že Kryštofovi vyhovují dlouhé trasy. Nezřídka se stává, že uběhnou na jeden zátah i patnáct kilometrů.

Co plánujete na příští sezonu, jaké máte sportovní cíle?

V příští sezoně nebude určitě chybět 360tka, o které s oblibou říkáme, že kdo chce zjistit, kde má rezervy, ať ji zkusí. Určitě nebude chybět ani tradiční série OCR závodů. Za cíle si dáváme zlepšit běh, zaběhnout 360tku na úrovni Podzimkova času a hlavně užít si každý závod.

KrystofVanek Wilsonka thumpKrystofVanek Gladiator thump

Vaňkovi jsou krásným příkladem toho, kam může vést pozitivní přístup ke sportu v rodině. Proto je součástí každé 360tky také závod pro děti. Chceme, aby si již nejmenší závodníci mohli vyzkoušet jaký je to pocit, protnout cílovou pásku a byli motivováni ke stále lepším výkonům. Stejně jako Kryštof, který začínal na závodech pro děti a nyní směle konkuruje dospělým.

Připojte se v příští sezoně i se svými dětmi, sourozenci, vnoučaty k 360tce a zažijete na vlastní kůži heslo závodu „TY NA TO MÁŠ“.